Schorzenia

Zapalenie kaletki krętarza większego

Co to jest zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej

Kaletka (łac. bursa synovialis) jest to rodzaj worka w postaci tkanki łącznej wypełnionego płynem. Posiada wilgotną i gładką powierzchnię co ułatwia przesuwanie się mięśni po kościach. Dzięki temu stawy chronione są przed zmianami zwyrodnieniowymi. W ciele człowieka jest 150 kaletek. Ich wielkość jest zróżnicowana w zależności od funkcji jakie pełnią. Kaletka krętarza większego stanowi największą z nich. Zlokalizowana jest w zewnętrznej części biodra między powierzchnią tylno-boczną a mięśniem pośladkowym większym i pomaga pracy mięśnia czworogłowego uda. Zapalenie kaletki jest to stan zapalny tkanki łącznej z której jest zbudowana, powodujący powstawanie w niej płynu co powoduje problemy z ruchem mięśni i ścięgien.

Zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej objawy

Na początku na ogół nie występują dolegliwości bólowe. W późniejszej fazie gdy zaburzone jest równowaga w pracy mięśni stawu biodrowego pojawiają się pierwsze objawy bólu. Częstym objawem charakteryzującym zapalenie kaletki krętarza jest mocny ból w okolicach bocznej i górnej części uda. Ból ten może promieniować aż w kierunku kolan lub pośladków. Bardzo często nasila się w trakcie aktywności fizycznej w której udział bierze staw biodrowy. Przykładowo może to być chodzenie po schodach, wstawanie z krzesła, kucanie czy bieganie. Ból może też pojawiać się przy zakładaniu nogi na nogę lub przy dłuższych spacerach.

Innymi objawami które występować to:

 • ograniczenie ruchomości stawu biodrowego
 • tkliwość obrębu krętarza większego
 • ból przy zakładaniu nogi na nogę
 • odczuwalny trzask w biodrze

Zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej przyczyny

Zapalenie kaletki może nastąpić na skutek wielu zdarzeń lub okoliczności, przykładowo na skutek upadku i stłuczenia biodra. Innym przypadkiem w którym może dojść do zapalenia może być długotrwałe wymuszenie niestandardowej pozycji. Może tak nastąpić po długotrwałym klękaniu lub staniu. Tutaj schodzenie może rozwijać się długotrwale podobnie jak u biegaczy długodystansowych, na przykład chodziarzy gdzie występuje długotrwałe i silne obciążenie mięśni uda po zewnętrznej stronie. Problem może pojawić się także na skutek różnej długości kończyn dolnych, co powoduje nierównomierną pracę mięśni biodra. zapalenie kaletki może być również wywołane przykładowo przez różne choroby ogólnoustrojowe i stawowe jak reumatoidalne zapalenie stawów, koksartoza, łuszczycowe zapalenie stów czy dna moszczanowa. Do innych przyczyn należeć też mogą ocieranie się mięśnia naprężacza powięzi o krętarz większy, zwiększone napięcie tkanek miękkich czy zmiany kąta szyjkowo-trzonowego. Schorzenie to występuje często także u biegaczy długodystansowych, którzy zgłaszają dolegliwości bólowe pojawiające się w okolicy krętarza większego o dość nagłym początku.

zapalenie kaletki krętarza większego

Zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej diagnostyka

Podstawową ocenę zakwalifikowania problemu zapalenia kaletki krętarza większego kości udowej jest wywiad lekarski oraz badanie fizykalne w trakcie którego diagnosta określa stopień bolesności oraz możliwą przyczynę. W większości jest to wystarczające po postawienia jednoznacznej i trafnej diagnozy. Dla potwierdzenia diagnozy oraz uzyskania większej ilości informacji można przeprowadzić badanie obrazowe ultrasonograficzne przy użyciu aparatu USG. Obecność płynu lub stanu zapalnego może wykazać badanie MRI. W przypadku dużej ilości płynu może być konieczne pobranie próbki do przeprowadzenia badania i oceny.

Zapalenie kaletki krętarza większego kości udowej leczenie

Podczas leczenia zapalenia kaletki krętarza większego należy najpierw wyeliminować czynniki które mogą powodować objawy bólowe. Podczas leczenia można stosować specjalistyczne maści oraz środki przeciwzapalne zgodnie z zaleceniami lekarza. Podstawą przy leczeniu tej dolegliwości są zabiegi fizjoterapeutyczne przy użyciu profesjonalnego sprzętu rehabilitacyjnego. Fizjoterapeuci prowadzą terapie w której wykonuje się wszelkiego rodzaju ćwiczenia wzmacniające mięśnie pośladków i rozciągające. Ważnym aspektem są również ćwiczenia stabilizacyjne obręczy biodrowej.

Przy zabiegach z fizykoterapii wykorzystuje się takie urządzenia jak:

 • aparaty do jonoforezy
 • aparaty do ultradźwięków
 • aparaty do magnegoterapii
 • aparaty do krioterapii – Krioterapia (z stgr. κρυο krýos – zimny + stgr. θεραπεια therapeía – leczenie) – jest to forma leczenia zimnem w której wykorzystuje się temperatury o wartości poniżej zera stopni Celsiusza. Na początku dochodzi do ochłodzenia tkanek co wywołuje skurczenie się naczyń krwionośnych oraz mięśni i w rezultacie zwolniony przepływ krwi. Następnie organizm w ramach obrony wymusza mocne rozszerzenie się naczyń krwionośnych co skutkuje znaczącym zwiększeniem przepływu krwi. Dzięki temu do komórek dociera dużo więcej tlenu i składników odżywczych. Powoduje to obniżenie intensywności bólu i stanu zapalnego. Dochodzi do szybszej regeneracji uszkodzonych tkanek, mięśnie się rozluźniają i następuje zwiększona przemiana materii. Zabiegi krioterapii wykonuje się przy użyciu aparatów do zabiegów miejscowych przy użyciu dyszy nadmuchowej oraz w kriokomorach do których cały człowiek wchodzi celem odbycia zabiegu.
 • aparaty do laseroterapii
 • fala uderzeniowa
 • aparaty do elektroterapii

W przeważającej większości zabiegi fizykalne są wystarczające w leczeniu zapalenia kaletki krętarza większego kościu udowej. W niewielu przypadkach może być konieczny zabieg operacyjny, który polega między innymi na przeprowadzeniu podłużnego nacięcia powyżej krętarza większego.

Dodatkowa informacja

Powyższe informacje nie są poradą lekarską i nie mogą być stosowane do leczenia. Diagnozy i leczenia nie można wykonywać na własną rękę. Podstawą jest konsultacja lekarska u specjalisty zajmującego się odpowiednim schorzeniem.